گزارش ششمین کنگره جوانان برگزیده زرتشتی

افتتاحیه کنگره جوانان برگزیده زرتشتی
تیر 6, 1396
هفتمین کنگره جوانان برگزیده زرتشتی برگزار می شود
مهر 8, 1397

ششمین کنگره جوانان برگزیده زرتشتی روزهای ۵ تا ۹ تیر ماه در کرمان برگزار شد، گزارش و تصاویری از این کنگره که توسط کمیته برگزاری و سایت کنگره جوانان زرتشتی منتشر شده است را در ادامه مطلب ببینید و بخوانید:

شنبه سوم تیرماه:

 ساعت ۱۰:۲۰ دقیقه شب ۴ نفر از برگزارکنندگان کنگره راهی شهر کرمان میشوند. در قطار برنامه ریزی ها دوباره مرور میشود تا کمبودها تامین شود.

یکشنبه چهارم تیرماه ساعت ۱۱ صبح، برگزارکنندگان وارد کرمان و در پذیرشگاه خداداد مهرابی واقع در خیابان ناصریه کرمان مستقر می شوند. به لطف انجمن محترم زرتشتیان کرمان هماهنگی های لازم با هازمان خداداد مهرابی برای اسکان برگزارکنندگان در روز چهارم در پذیرشگاه فراهم شده است. پس از کمی استراحت، هر کدام پیگیر انجام مسئولیت های خویش و تدارک وسایل مورد نیاز، از پذیرشگاه خارج میشوند. تمام ذهنشان درگیر برگزاری کنگره به بهترین نحو ممکن است.

تهران، ساعت ۱۹.۳۰ پس از نیمروز است و ۳ نفر دیگر از برگزارکنندگان برای همراهی با شرکت کنندگان تهرانی در راه آهن منتظر هستند. گزارش به کرمان میرسد که همه سوار قطار و راهی کرمان، شهر میزبان ششمین کنگره جوانان برگزیده زرتشتی شده اند.

دوشنبه پنجم تیرماه، روز اول به همراه مراسم افتتاحیه کنگره

 حدود ساعت ۴ شرکت کنندگان از یزد، در ایستگاه یزد سوار قطار تهران به کرمان شدند و به جمع شرکت کنندگان تهرانی پیوستند. حدود ساعت ۷ صبح ، شرکت کنندگان شیرازی وارد پذیرشگاه کرمان می شوند. برگزارکنندگان هم پس از خوشامدگویی برای آماده سازی و نصب رزومه افراد برگزیده زودتر راهی آتشکده کرمان می شوند. میز ورودی برای پذیرش و گرفتن کارت ها آماده، رزومه ها به دیوار نصب و انتظار برای رسیدن افراد شرکت کننده آغاز می شود. دو نفر از اعضای محترم انجمن زرتشتیان کرمان به همراه تمامی کادر اداری انجمن برای پذیرایی و کمک به برگزارکنندگان در آماده سازی محل حضور دارند و همه دست به دست هم برای برگزاری هرچه بهتر کنگره تلاش می کنند.

کم کم شرکت کنندگان از راه می رسند: یکی از شیراز، دیگری از کرمان، یکی از تهران و دیگری از یزد، از تمام شهرهای ایران عزیز حضور دارند. روی میز ورودی، به شرکت کنندگان کارت مخصوص کنگره همراه با خودکار و قمقمه یک لیتری و همچنین یک سررسید با جلدی سبزرنگ و زیبا که اهدایی سالنامه راستی است به شرکت کنندگان ششمین کنگره و مهر کنگره در صفحه اول آن به چشم میخورد؛ داده می شود. شرکت کنندگان کارت و هدایای خود را دریافت کرده و به سمت میز صبحانه که انجمن کرمان تدارک دیده است هدایت می شوند. همزمان رزومه شرکت کنندگان به دیوار نصب شده است که شرکت‏کننده گان درهنگام صرف صبحانه شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر پیدا کنند.

صندلی ها برای شرکت کنندگان به صورت نیم‏دایره چیده شده است. مراسم افتتاحیه آغاز میگردد. نخست دو نفر از شرکت کنندگان که پیشینه گاتها خوانی و شرکت در مسابقات مانتره را دارند، در جایگاه حاضر و مراسم افتتاحیه رو با گاتها آغاز می کنند. پس از آن دبیر محترم کنگره، جناب آقای روزبه اورنگی به شرکت کنندگان خوش آمد می گوید و ضمن سپاس از انجمن زرتشتیان کرمان برای قبول میزبانی و در اختیار گذاشتن سالن آتشکده و پذیرایی، از سرکار خانم ماندانا طهمورث زاده بعنوان سخنگوی انجمن زرتشتیان کرمان برای ایراد سخنرانی درخواست میکنند که در جایگاه حاضر شوند. پس از خوش آمدگویی گرم و صمیمانه ایشان به شرکت کنندگان این دوره، دبیر کنگره به پیشینه و نحوه تشکیل هسته برگزارکنندگان این دوره می‏پردازد و پس از آن از تمامی برگزارکنندگان این کنگره دعوت کرد که خودشان را برای شرکت کنندگان معرفی کنند. به ترتیب جناب آقای دکتر اردشیر ظهرابی، جناب آقای رادمان خورشیدیان (دبیر کنگره سوم)، سرکار خانم ساناز پوروشسب، سرکار خانم پریا خداداد کوچکی، جناب آقای آرمین زندیان، جناب آقای نوذر نوذری و در آخر، سرکار خانم نسرین خنجری (دبیر کنگره پنجم) به معرفی و توضیحاتی در مورد کنگره امسال و کارهایی که هرکدام مسئولیت آن را برعهده داشتند، پرداختند. در ادامه شرکت کنندگان نیز خودشان را برای یکدیگر معرفی و به سوالاتی برای شناخت بیشتر پاسخ دادند. ناهار شرکت کننده گان توسط انجمن محترم زرتشتیان کرمان با همیاری هازمان خیریه اردشیر همتی تدارک دیده شده بود. پس از آن ۲ تدتاک (سخنرانی انگیزشی) توسط خود شرکت کنندگان این دوره، سرکار خانم دکتر رائیکا خورشیدیان در مورد هوش فرهنگی و چگونگی همراهی با یک فرهنگ جدید و جناب آقای دکتر فربد خانی زاده در مورد تفاوت های علم و شبه علم، ارائه شد.

سپس توضیحاتی در مورد نحوه کار در ششمین کنگره برای شرکت کنندگان بیان شد که شیوه برگزاری استارت آپ ویکند بود. به شرکت کنندگان از پیش گفته شده بود که در مورد یک ایده تاثیر گذار و طرحی که اثر مثبت بر روی جامعه زرتشتی داشته باشد و باعث بهبود جامعه شود، بیاندیشند. به ترتیب جناب آقای روزبه اورنگی در مورد بخش بندی فعالیت ها و مزیت های بالقوه جامعه که خیلی از آنها بالفعل نشده اند و پس از آن سرکار خانم ساناز پوروشسب در مورد پارادایم شیفت استفاده از تکنولوژی در فعالیت های اجتماعی برای راهنمایی شرکت کنندگان سخنانی ارائه نمودند. در این بین نیز شرکت کنندگان فرصت داشتند تا ایده های خود را پردازش و برای راهنماها (جناب آقای دکتر ظهرابی، جناب آقای خورشیدیان و سرکار خانم پوروشسب) بیان کنند. در آخر جناب آقای رادمان خورشیدیان در مورد قابلیت پذیرش طرح ها در جامعه زرتشتی می گوید. وقت به پایان میرسد و ایده ها در پایین رزومه ی هر فرد صاحب ایده نصب می شود تا در معرض دید همگان باشد و رای گیری آغاز میگردد.

در ادامه ی روز اول در آتشکده کرمان، دو کارگاه پایانی برگزار می شود. ابتدا سرکار خانم فرشته بختیاری در مورد تجربیات خود از صعود به قله اورست و پس از آن، جناب آقای هومن فروهری نیز از یک تصمیم برای تحول، می گوید. پس از آن، رای گیری به پایان میرسد و شرکت کنندگان به صرف شام توسط انجمن زرتشتیان کرمان دعوت می شوند. سپس همه سوار بر اتوبوس راهی هتل ایوان ماهان می شوند.

حدود ساعت ۲۲ همه وارد هتل شده و اسکان می یابند. هتل ایوان چسبیده به مسجد شاه نعمت الله ولی با بافتی قدیمی به سبک سنتی با دیوارهای ترمیم شده کاهگلی است. حیاتی بزرگ و سرسبز در وسط آن همراه با یک حوض آب دارد، که فواره ای زیبا در داخل آن خودنمایی می کند.

سه شنبه ششم تیرماه، روز دوم کنگره در ماهان:  ابتدای صبح با دعوت شرکت کنندگان به ورزش صبحگاهی و صرف صبحانه آغاز میگردد. رای ها خوانده و ایده های برتر مشخص می شوند. صاحبان ایده ها به عنوان سرگروه، تیم خود را تشکیل می دهند. پس از آن در سالن هتل کارگاه business model توسط جناب آقای دکتر اردشیر ظهرابی برگزار می شود که بخشی از استارت آپ ویکند است و باید ایده ها در قالب الگوی کار، طراحی و برنامه ریزی شوند. ناهار در رستوران هتل سرو می شود که منبع تامین بودجه آن به همت خیراندیشان زرتشتی بوده است. پس از صرف ناهار و استراحت، شرکت کنندگان به دو دسته تقسیم می شوند تا دو کارگاه موازی، یکی توسط جناب آقای بابک خداداد کوچکی و دیگری توسط جناب آقای هوشنگ خنجری، برگزار شود. سپس زمان بازدید از باغ شاهزاده ماهان فرا میرسد، باغی با بیش از یک قرن قدمت و پیشینه تاریخی، در دامان کوه های سر به فلک کشیده هزلر (تیگران) آرمیده است. وارد باغ شدیم، باغ شازده ماهان مثل همیشه باشکوه و باعظمت بود. پس از بازدید از باغ شازده راهی رستوران فلامینگو می شویم. خانم مهوش سیاوشیان به استقبال شرکت کنندگان کنگره آمدند و افراد کنگره را به سمت فضای باز رستوران همراه با موسیقی زنده راهنمایی کردند. ایشان برای همیاری با کنگره همگان را به صرف پیش غذا مهمان کردند و همچنین تخفیف ویژه ای را در هنگام پرداخت در نظر گرفتند.

چهارشنبه هفتم تیرماه، روز سوم کنگره: بعد از صبحانه، افراد مشغول به ارائه طرح ها می شوند. هر کدام از گروه ها یک نفر به عنوان نماینده برای ارائه انتخاب کرده است. پس از ارائه، هر طرح توسط افراد و گروه های دیگر نقد شد و از نظر قابلیت اجرایی، پذیرش عمومی، مزیت رقابتی، هزینه و زمان مورد نیاز و … مورد تحلیل قرار گرفت. سپس گروه ها برای تصحیح و تفکر در مورد جزییات طرح خود دور هم گردآمدند. پس از آن کارگاه نجوم و رصد ستارگان توسط سرکار خانم شیرین زندیان برگزار گردید.

ناهار در رستوران هتل سرو شد و همه برای بازدید از ارگ و آبشار رایِن رهسپار شدند. در راه برگشت از رایِن، محلی مناسب برای رصد ستارگان در نظر گرفته شد و سرکار خانم شیرین زندیان توضیحات تکمیلی خود را همراه با وسایل رصد در اختیار شرکت کنندگان قرار دادند.

پنجشنبه هشتم تیرماه، روز چهارم کنگره: همچون روزهای گذشته پس از صرف صبحانه، گروه ها مشغول کامل کردن ایده های خود و آماده کردن ارائه شان در مراسم اختتامیه شدند. در این بین عکس دست جمعی تهیه شد برای چاپ بر روی شاسی چوبی که قرار است در مراسم اختتامیه به همگی اهدا شود. پس از صرف ناهار همگان راهی سالن آتشکده کرمان شدیم.

ابتدا در سالن آتشکده، کارگاه ارزش آفرینی اجتماعی توسط جناب دکتر اختیاری برگزار شد. پس از آن در ساعت ۱۷ مراسم گهنبار میدوشهم‏ گاه توسط انجمن زرتشتیان کرمان و در ادامه مراسم اختتامیه ششمین کنگره جوانان زرتشتی برگزار شد. پس از سخنرانی جناب آقای دکتر اختیاری، نماینده محترم زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی، و جناب آقای کیانپور کامیاب پور، رئیس انجمن محترم زرتشتیان کرمان و جناب آقای روزبه اورنگی، دبیر کنگره ششم، دستاوردهای ششمین کنگره یعنی ایده ها و طرح های شرکت کنندگان توسط نمایندگان هر گروه ارائه شد و توسط داوران محترم: جناب آقای دکتر اختیاری، جناب آقای مهندس کوروش آذرگشسبی و سرکار خانم دکتر مینو مهربانی تحلیل و نقد شد. در پایان مراسم نیز از نماینده محترم زرتشتیان، انجمن محترم زرتشتیان کرمان که با همیاری هازمان محترم اردشیر همتی و هازمان محترم خداداد مهرابی ما را در کنگره همراهی کردند و نیز داوران محترم، تقدیر و تشکر شد. سپس شرکت کنندگان بترتیب در جایگاه حاضر شدند و لوح یادبود شرکت در کنگره بهمراه عکس دسته جمعی چاپ شده بر روی شاسی یک خودنویس با آرم کنگره را به عنوان یادبود دریافت کردند. در نهایت؛ دبیر کنگره از برگزارکنندگان کنگره و تمامی برگزارکنندگان از دبیر کنگره بابت وقت و انرژی که برای برگزاری این کنگره گذاشتند، تشکر و قدردانی نمودند.

ششمین کنگره جوانان برگزیده زرتشتی نیز در کرمان به پایان رسید. افراد باقی‏مانده شرکت کنندگان در شهر کرمان، برای صرف شام و اسکان راهی پذیرشگاه خداداد مهرابی شدند و در آنجا توسط انجمن زرتشتیان کرمان با همکاری هازمان اردشیر همتی از همگان پذیرایی شد.

ششمین کنگره به پایان رسیده بود و همیشه تلخ ترین زمان، زمان خداحافظی است. گروهی از اعضای کنگره همان شب راهی شهر و خانه خود شدند و آخرین گروه هم روز جمعه حدود ساعت ۲ پذیرشگاه را به قصد یزد و تهران ترک کردند. اما  دغدغه اجرای طرح ها در قطار نیز دنبال می شد.

گروه های اجتماعی که توسط شرکت‏کننده گان در فضای مجازی شکل گرفته و اکنون پس از گذشت چند روز از کنگره در حال تبادل اطلاعات و بازگویی خاطرات و پیگیری به اجرا در آوردن طرح ها هستند، بسیار دلگرم‏کننده است.

باشد که با استفاده از بکارگیری توان استعدادها و افراد پویای جامعه، بتوانیم جامعه زرتشتی را در راستای نوسازی جهان و زندگانی همان طور که اشوزرتشت، نخستین پیام آور ایرانی، در هات ۳۰ بند ۹ به آن اشاره کرده، گام برداریم.

پروردگارا! بشود که مانند کسانی که جهان را به سوی تکامل و آبادانی پیش می برند از بندگان وفادار تو باشیم.

در ادامه گزارشی از فرایند ایده پردازی در کنگره را بخوانید:

یکی از اهداف کنگره جوانان برگزیده ایجاد اتاق فکرهای گوناگون با هدف ایجاد تغییرات پایا در جامعه است. برای این مهم لازم است تا تفکر راه حل محور جایگزین تفکر انتقادی شود و به عبارتی دیگر تلاش شود تا تنها مشکلات جامعه بیان نشود بلکه راه‌حل‌هایی ایجاد شود که مشکلات را مرتفع می نماید. همچنین هدف دیگر کنگره ایجاد شور و شوق و قدرت رهبری در گروه برگزیده جامعه است تا علاوه بر آنکه بتوانند بیشتر در بطن جامعه باشند تغییرات آتی را در جامعه ایجاد نموده باعث رشد آن شوند.

در این دوره از برگزاری رویداد کنگره جوانان برگزیده سعی شد برای قالب بندی کردن این مهم و ایجاد یک ساختار بهینه‌تر برای جهت دهی کردن به افکار و ایجاد خروجی قابل استفاده اقدام به طراحی یک برنامه اجرایی شود. این برنامه از ترکیب دو الگوی جهانی و بومی سازی آن با شرایط کنگره شکل گرفت. الگوی اول مورد استفاده الگوی استارت‌آپ ویکند بود که بوسیله گوگل پایه ریزی شده است و تلاش می‌کند با ایجاد یک فرآیند پویا طرز تفکر سیستماتیک و کارآفرینانه را به همراه روحیه عمل گروهی در افراد ایجاد نماید. در ساختار معمول استارت‌آپ ویکند در طول ۵۴ ساعت ایده یک کسب و کار شکل گرفته و پخته می‌شود. الگوی دوم مورد استفاده رویداد “لین استارت‌آپ ماشین” یا ماشین استارت‌آپ ناب است که توسط ماکروسافت پایه ریزی شده است. این رویداد نیز یک رویداد سه روزه است. در کلیت رویداد ماشین استارت‌آپ ناب شباهت فراوانی با استارت‌آپ ویکند دارد اما تفاوت عمده این دو، در رویکردشان نسبت به خروجی است. استارت‌آپ ویکند بیشتر توجه بر روی منطق و چرخه کسب‌وکاری است در حالی که در ماشین استارت‌اپ ناب بیشتر توجه به اولین قدم است.

در این دوره از کنگره الگوی مورد استفاده به نحوی بود که بتواند با ترکیب دو منطق بالا کارهای اجتماعی را شکل بدهد(حداقل در سطح ایده) که اولاً بتوانند مشکلی از مشکلات جامعه را مرتفع نمایند و از طرفی دیگر کاملا اجرایی باشند. همچنین پارامتر بسیار مهم دیگر در این فرآیند در بین افراد شرکت کننده تزریق روحیه کارگروهی و توان رهبری و اغنای مخاطب در ارائه بوده است.روند رویکرد باز طراحی شده به صورتی بود که اصول اساسی دو الگوی مذکور حفظ شود. شاکله این دو رویداد بر روی فرآیند انتخاب ایده ها، تیم سازی، چکش‌کاری ایده‌ها، ایجاد خروجی قابل ارائه تمرکز دارند.

در کنگره امسال بیش از ۳۰ ایده اولیه مطرح شد که پس از رای گیری ۹ ایده انتخاب شد. از ایده های انتخاب شده ۶ تیم شکل گرفت که شروع به کار تیمی نمودند. در این کنگره دو کارگاه طراحی بوم کسب و کار و طراحی حداقل محصول قابل ارائه توسط دکتر ظهرابی و یک کارگاه ارزش آفرینی اجتماعی توسط دکتر اختیاری برگزار شد. همچنین در این کنگره یک جلسه نقد توسط تیم‌ها برگزار شد که تلاش شد با همکاری گروه‌ها به ارزش ایده‌ها افزوده شود. در حین برگزاری توسط تیم برگزاری تلاش شده است با همفکری گروه‌ها و انتقال دانش، ایده ها را بهبود دهند. در پایان نیز هر تیم فرصت ارائه ۷ دقیقه ایی را در حضور داوران محترم و عموم مردم کرمان داشتند تا ایده خود را مطرح نموده و گام اولیه عملی خود را بازگو نمایند.

مشخصه عمومی ایده های مطرح شده این بود که اولا به پایایی چرخه کاری آنها توجه شده بود(بدین معنا که هزینه های جاری عموم طرح‌ها بوسیله خودشان پوشش داده می‌شد) از طرفی دیگر بسیاری از آنها امکان گسترش در فضای خارج از جامعه زرتشتی را داشتند که نتیجه آن می‌تواند افزایش سودآوری آنها باشد. همچنین تلاش شده بود تا یک معضل اجتماعی پوشش داده شود و مهمتر از همه آنها تیم ‌های شکل گرفته عموماً بر پایه توانایی های خود مدل را طراحی کرده بودند که این موضوع شانس موفقیت آنها را افزایش می داده است.

همانطور که مطرح شد الگوی بازطراحی شده یک مدل بسیار سنگین از منظر اجرایی بوده است که توان ذهنی بالایی از شرکت کننده‌گان را درگیر کرد اما تلاش شد با طراحی برنامه های تفریحی گوناگون و کارگاه‌های خلاقیت(توسط هوشنگ خنجری) و هنردرمانی(توسط بابک خداداد کوچکی)، فضای شاد و مفرح کنگره به جایگاه خود باقی بماند.

داوران محترم این دوره از کنگره جناب دکتر اسفندیار اختیاری، جناب مهندس کوروش آذرگشسبی و خانم دکتر مینو مهربانی بودند که با مطرح نمودن انتقادات و پیشنهادات خود توانستند دانش بسیار مناسبی را از منظر اجرایی در اختیار تیم‌ها قرار دهند. هدف از این کنگره انتخاب طرح برگزیده نبود چون برداشت از فرآیند بدین گونه بود که تمامی طرح های مطرح شده توان اجرایی خواهند داشت و فرآیند داور تنها به عنوان بخشی از کنگره در جریان بود که بتواند هر چه بیشتر طرح‌ها را به دنیای واقعی و اجرایی نزدیک نماید.

شش ایده نهایی بدین شرح است:

آریامن: طرح ایجاد یک استدیو هنری که با طراحی کاراکترهای زرتشتی و محتواهای بصری، متنی و فیزیکی بتواند فرهنگ زرتشتی را در سراسر جهان گسترش دهد و مفاهیم پایه ی دین زرتشتی را به کودکان زرتشتی جهان آموزش دهد

مرکز رشد گردشگری: ایجاد یک زیرساخت برای اتصال منابع موجود جامعه در زمینه ایجاد توریسم فرهنگی و توسعه بوم گردی

زیمو: ایجاد یک زیرساخت برپایه فضای مجازی و فیزیکی برای گسترش آموزش‌های عملی توسط دیگر والدین به کودکان ۹ تا ۱۶ ساله که از الگوی “اوستا رفتن” در گذشته نمونه برداری شده بود.

سروستان: یک شبکه اجتماعی برای اتصال افراد جامعه به یکدیگر که تلاش می‌کند با ایجاد یک فضای خصوصی زرتشتی به هر فردی کمک کند تا بیشتر با دوستانش در ارتباط باشد و همچنین بتواند رویدادهای مورد نظر خودش را ایجاد نماید. از منظری دیگر این شبکه تلاش می‌کند تا زبان دری را گسترش دهد

موسسه اقتصادی و اجتماعی زرتشتیان: این موسسه تلاش می‌کند تا با جمع‌آوری اطلاعات دارایی های اقتصادی زرتشتیان مشاورهایی برای بهبود عملکرد آنها به انجمن ها و صاحبین آنها ارائه نماید.

سامانه ساز: تلاش این سامانه این است تا با تهیه اطلاعات پزشکی افراد جامعه و دسته بندی و پردازش آنها تلاش کند تا بهداشت عمومی جامعه را بهبود دهد و به عبارت دیگر با پیشگری بروز امراض غیر واگیر در جامعه را به تاخیر اندازد و از طرفی دیگر با ارائه مشاوره‌های لازم شانس بروز امراض ارثی را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام نویسی