کنگره از ابتدا تا کنون در یک نگاه

ایدۀ برگزاری «کنگره جوانان برگزیده زرتشتی» نخستین  بار در سال 1388 برای ارایه در نهمین کنگره جهانی زرتشتیان  به عنوان یکی از راهکارهای پیشنهادی برای افزایش توانمندی رهبری جوانان زرتشتی مطرح شد.

برنامه توانمندسازی رهبری جوانان (YLEP) که توسط برگزار کنندگان نهمین کنگره جهانی زرتشتیان طراحی‌شده بود، هدفی شد تا تعدادی از جوانان زرتشتی گردهم آیند و برنامه‌ای را در راستای توانمندسازی رهبری جوانان زرتشتی ایران طراحی کنند، برنامه که در نهمین کنگره جهانی زرتشتیان (9th ZWC) به‌عنوان نمایند ایران در بین نمایندگان 5 کشور دیگر به‌عنوان بهترین برنامه انتخاب گردید و از آن تجلیل شد.

«نخستین کنگره جوانان برگزیده ایران» با باشندگی جوان زرتشتی و دبیری آقای بهزاد جاماسبی در سال 1388 در تهران برپا شد. جوانانی که در این کنگره شرکت کردند همگی بین 20 تا 35 سال سن و دارای رزومه های درخشان در زمینه های مختلف علمی، هنری، ورزشی و اجتماعی بودند. از مهمترین دستاوردهای این کنگره آشنایی جوانان کاردان در رشته های مختلف و ایجاد روحیه همبستگی میان این آینده سازان جامعه زرتشتی بود. پس از برگزاری این دوره از کنگره دستاورد های آن در کنگره جهانی زرتشتیان مطرح و مورد تقدیر قرار گرفت.

با توجه به اهمیت دستاورد کنگره نخست، دومین کنگره جوانان برگزیده در آبان ماه سال 1389 به شکل جدی تر، با اطلاع رسانی گسترده تر و حضور تعداد بیشتری از جوانان، به دبیری آرمان فلاحتی در مارکار تهرانپارس تهران برگزار شد. در این کنگره گروه های مختلف جوانان با تمرکز بر مشکلات موجود در جامعه، سعی بر شناخت حوزه های مختلف و پیشنهاد راهی برای پیشرفت پرداختند.

به همین ترتیب کنگره سوم به دبیری رادمان خورشیدیان در آذر ماه سال 1390 به مدت چهار روز در هتل گاجره تهران برپا شد و به شکل جدی تر به استراتژی حل مسئله و ایجاد برنامه های راهبردی در زمینه های مختلف دینی، آموزشی، علمی، هنری، ورزشی و … پرداخته شد. دستاورد این کنگره به طور مشخص تمرین همفکری و همکاری گروه های متخصص جوان در رشته های مختف و در پی آن نوشته شدن طرح های قابل اجرا برای پیشبرد و نیرو بخشیدن جامعه در حوزه های مختلف بود. این طرح ها، پس از آن که توسط گروه ها در 4 ماه آینده کامل شدند، در اسفندماه همان سال در گردهمایی در سالن مارکار تهرانپارس برای مردم و مسئولان ارائه شد.

چهارمین کنگره در زمستان سال 1391 به هدف نزدیکی با زرتشتیان شهرهای دیگر ایران، با دبیری کورش مرادیان در شهر شیراز برگزار شد. آرمان این دوره کنگره، هم پیمانی و همازوری جوانان برای کار بر یک یا چند ویژگی خود و جامعه بود که به نظرشان تغییر در آن ویژگی ها بر بهبود کیفیت زندگی خود و جامعه شان مؤثر بود.

و اکنون زمان آن شده تا به یاری اهورامزدا، برای برگزاری «پنجمین کنگره جوانان برگزیده زرتشتی» در اردیبهشت ماه سال 1395 خورشیدی همازور گردیم…

نام نویسی